تبلیغات
دانشجوها - یک کشف شگفت انگیز: ارتباط پوست با کبد
دانشجوها
یک کشف شگفت انگیز: ارتباط پوست با کبد ...

یک کشف شگفت انگیز: ارتباط پوست با کبد
محققین دانمارکی کشف کرده اند که پوست قادر به برقراری ارتباط با کبد است. این مطالعه دانشمندان را شگفت زده کرد و آن ها می گویند که این مطلب می تواند به درک این که چگونه بیماری های پوستی می توانند سایر قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار دهند کمک کند.

به گزارش بنیان به نقل ازsciencedaily، پروفسور Mandrup می گوید: پوست که بزرگترین اندام بدن است می تواند با کبد به صحبت بپردازد!، وی ادامه می دهد که: ما نشان داده ایم که پوست روی متابولیسم کبد اثر می گذارد و این بسیار عجیب است.

این محققین با موش هایی کار می کردند که در آنها یک پروتئین ویژه متصل شونده به چربی به نام پروتئین متصل شونده به acyl CoA ناک اوت شده بود. برخی از موش های تولید شده به وسیله محققین دارای پوست های چرب بسیار عجیب و غریبی بودند و در شیر خوردن از مادران خود با مشکلات زیادی روبه رو بودند. در دوران شیرخواری این موش ها وزن زیادی را از دست دادند و در ادامه حیات خود با مشکل مواجه شدند. آنالیزها نشان داد که در دوران شیرخواری در این موش ها میزان زیادی چربی در کبد انباشته شده است.

برای توضیح این مطلب محققین از موش هایی استفاده کردند که در آن ها پروتئین متصل شونده به چربی فقط در پوست ناک اوت شده بود و مشابه با موش هایی که این پروتئین در تمام بدن به طور کامل ناک اوت شده بود این موش ها  هم در دوران شیرخوارگی با مشکل مواجه شدند و در کبد آنها چربی انباشته شد.

بنابراین این مطالعه نشان داد که فقدان پروتئین متصل شونده به چربی در پوست به تنهایی برای القای تجمع چربی در کبد کافی است.

این محققین برای اثبات این که نقص در پوست با کبد ارتباط برقرار می کند، محققین تصمیم گرفتند که موش ها را با وازلین بپوشانند. این موجب مهار تبخیر آب از پوست شد و در نتیجه آن ها گرما را از دست نمی دادند و در نتیجه تجمع چربی در کبد از بین رفت، از لحاظ تئوری به نظر می رسد وازلین روی پوست به وسیله آن جذب و یا هضم  می شود و از آن جا که ممکن است وازلین دارای عوارض جانبی نیز باشد آن ها تصمیم گرفتند در مطالعات تکمیلی از لاتکس مایع استفاده کردند که به نتایج مشابه ای هم  دست یافتند.

منبع : بنیان


|+| نوشته شده توسط مریم اکبری در دوشنبه 7 بهمن 1392 و ساعت 09:53 ب.ظ | نظر شما ()
ویرایش شده در دوشنبه 7 بهمن 1392 ساعت 09:54 ب.ظ

نوشته های پیشین
+ تاریخچه ی کشت سلول
+ بیوگرافی لویی پاستور
+ سلول های بنیادی (ESC (Embryonic stem cell تمایز یافته به سلول های عصبی
+ ایران در جایگاه سوم جهانی در زمینه پیوند سلول های بنیادی
+ پیوند سلول های بنیادی در کشور؛صرفه جویی 500 هزار دلاری را به همراه دارد
+ یک کشف شگفت انگیز: ارتباط پوست با کبد
+ کشف یک سوییچ مولکولی دخیل در فرآیند پیر شدن سلول های بنیادی خون
+ نقش داربست های مولکولی در حفظ ساختار پوست
+ منابع کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی ۹۳
+ روش شرکت در المپیاد علمی دانشجویی كشور
+ نوزدهمین المپیاد علمی _ دانشجویی کشور در رشته زیست شناسی
+ منابع کارشناسی ارشد ایمنی شناسی ۹۳
+ نیس !نمیاد! ندارم
+ «من آنچه را در توان داشته ام ، انجام داده ام.
+ مهندسی بافت
صفحات :